DJ Wich: “Paulie je ultimátně ctižádostivej dříč”

Tento týden vyšlo společné album Paulieho Garanda a DJe Wiche na vinylu. Jejich deska Mezi prsty je na české scéně výjimečná z mnoha důvodů. Třeba to, že vyšla na vinylu je už dneska skoro rarita. Nezapomeňme ale na originální obal a důraz na videoklipy, které svou kreativitou překračují domácí zvyklosti.

Krátce jsme vyzpovídali DJe Wiche a zajímala nás třeba historie vztahu s Pauliem a jeho dávnou partou BPM. Wich zdůraznil i to, co je na celém projektu do očí bijící – jejich spolupráce fungovala více než hladce. Je to poznat jak na desce, která je barevná a svá, tak na dotažených videoklipech, kdy každý je úplně jiný, nabitý dalšími a dalšími nápady.

Momentálně máš venku desku s Paulie Garandem. Jestli jsem dobře hledal, vaše první spolupráce slaví desetileté výročí. Produkoval jsi ještě pro Paulieho kapelu BPM. Vzpomínáš si na to, kdy a jak ses o nich dozvěděl a na vaše reálné seznámení?

DJ WICH: O BPM jsem tenkrát doslechl jako o nováčcích z Liberce, tuším někde na Bbaráku, ale nebavilo mě to a přehlížel jsem je. Až po nějaký době vydali klip Chill, kterej byl na tu dobu celkem fajn a otevřel jim dveře dál. Klukům jsem pak sám napsal, že bych jim rád věnoval beat. Už si ani nepamatuju s kym konkrétně jsem komunikoval, ale nejspíš to byl právě Paulie. Dostali na výběr i beat Můj rap, můj svět, kterej později nahráli PSH. Dodnes si myslim, že BPM sáhli vedle.
Osobně jsme se pak viděli až nejspíš někde na festivalu.

Od té doby jste spolupracovali vícekrát. Kdy jste se začali bavit o tom, že byste mohli udělat nějaký delší projekt? A jak se vám společně funguje? Je práce s Pauliem jiná než s ostatními rappery?

DJ WICH: Myšlenku společný desky mi předhodil LA4 zhruba před 2-3 lety, potom to téma nakousl přímo Kenny Rough. Mě to vlastně vůbec nenapadlo, ale časem se mi ta myšlenka zalíbila a Paulieho jsem oslovil až někdy před rokem.
Jinak spolupráce funguje skvěle. Paulie je ultimátně ctižádostivej dříč. Jedinej člověk, s kterym jsem kdy pracoval, co měl 2 měsíce před releasem desky nahraný všechny sloky, komplet hotovej booklet včetně tracklistu, obeslaný featy, klipy v šuplíku a celkovej plán. Já jsem člověk, co rád nechává věci na poslední chvíli a spousta těhle věcí je běžná, že se dodělává na koleni s blížícím se deadlinem. Paulie je opravdu vyjímka, co se na scéně nevidí a skládám obrovskou poklonu. Kéž by takhle fungovali všichni. Jestli jsem u svých projektů byl vždycky ten tahoun a hrotič já, tentokrát to bylo naopak. Oba jsme v něčem tvrdohlaví a jasně, že se hádáme ohledně banalit, jako jsou názvy tracků, aranží, zvuku atd, ale vždycky najdem nějakej kompromis.

Co na to Kenny Rough? Někdo by to mohl brát, že jste ho odsunuli, ale podle kreditů jste naopak spolupracovali, jak fungujete s Kennym?

DJ WICH: Kenny je můj dobrej kamarád. Bydleli jsme nějakou dobu pár minut od sebe. Občas u mě hráváme Dostihy a sázky, dokážeme hodiny povídat o muzice, produkci, zvuku, pluginech a věcech kolem. Myslim, že si skvěle rozumíme a Kenny to bere všechno rozumně. Já jim nehci, ani nehodlám lézt do zelí, Paulie a Kenny patří k sobě, tohle je jen jednorázovej projekt. Navíc Kenny má za sebou desku s Matysem a chystá na tenhle rok svojí solovku, takže strádat určitě nebude. Možná odehrajem pár společných koncertů, ale máme v plánu brát Kennyho s sebou. Jinak Kenny s námi spolupracoval i v rámci zvuku, míchal Pauliemu všechny akapely, který mi pak poslal, já to poskládal a řešili jsme spolu i další detaily. Takže mi ušetřil i dost práce.

V době legendární desky Golden Touch jsi se díval hudebně daleko za české hranice, máš ještě tyhle ambice? Děláš pro to něco? Nebo ti vyhovuje spolupráce s česko-slovenskou scénou, která šla od té doby neuvěřitelně nahoru?

DJ WICH: Prorazit za hranice už mě dávno přešlo. Myslim si, že mám slušně rozehranou hru u nás a na to začínat někde venku od píky, už jsem poměrně starej. Vyhovuje mi to, tak jak je to teď. Jak píšeš, scéna šla nahoru a nemám potřebu lovit po anglicky rapujících interpretech, to už jsem si splnil před 12 lety. Radši udělám úspěšnej singl s Ektorem, než věc třeba s Mos Defem, která zapadne.