Prestižky jsou cool. Může za to Jan Černý. Jakou historii za sebou mají ikonické sneakers PRESTIGE x JAN?

Janovy prestižky se poslední dobou těší velkému úspěchu a kolekce FW20 Jana Černého představila šest nových colorways. Pro prestižky je popularita v módním světě poměrně čerstvou záležitostí. Až zásah Jan Černého z nich totiž dokázal udělat nejzajímavější českou botu současnosti. Zajímá tě, jaká je historie této české spolupráce? Podívej se na souhrn všech dosavadních verzí, které byly k vidění na přehlídkách i mimo ně.

Když jsem před pár lety někde naznačil, že se mi vlastně něco líbí na klasických botách Prestige, byl to hodně unpopular opinion. Pro většinu lidí to byly boty, které nosí jen důchodci a tátové. Takové opravdové dad shoes, které ve světě streetwearu neuspěly a na svůj úspěch si musely počkat. Pozornosti se ale české prestižky dočkaly díky zásahu Jana Černého.

První pár vznikl v roce 2018 ještě v době, kdy Jan Černý studoval ve Zlíně. Do továrny Moleda, vyrábějicí i boty Prestige, to neměl daleko, a tak vznikla první spolupráce. Pro jeho přehlídku FW18 se vyrobilo jen několik prvních párů, které původně nebyly určené k prodeji. Nakonec se dočkaly svého veřejného releasu a do prodeje tak šla první, dnes už ikonická, černá colorway se zelenými a červenými detaily. To ale nebyla jediná colorway, kterou jsme na přehlídce mohli vidět. Po mole se prošly i zelené a bronzové páry. Ty se do prodeje bohužel nedostaly.

Spolupráce pokračovala dál a v rámci kolekce SS19, se kromě klasické Janovy siluety v nové bílé barvě, představily také dva odlišné páry klasických prestižek, které byly rozřezané a doplněné o další stahovací pásky a přívěsky.

Jan se ve své tvorbě často vrací ke svým předchozím kolekcím a navazuje na ně. Na předešlou kolekci navázal i formou upravené siluety. Přidal lesklou, stříbrnou vrstvu a po vzoru dvou odlišných párů z předešlé kolekce, použil na novém modelu v sezóně FW19 více stahovacích pásků. Stávající siluetě tím dal asymetrický look s nezvyklou formou zavazování.

Na konci roku 2019 vyšly v samostatných releasech další dvě barvy v hladkém koženém provedení. Byly to první boty ze spolupráce PRESTIGE x JAN, které neměly svůj debut na přehlídkovém molu. První byla elegantní colorway “Cognac-White“, která vznikala během Janova pobytu v Paříži. Na Vánoce se pak svého releasu dočkala verze “The New Black“, potažená polyurethanovou fólií.

Téměř stejný počet barevných provedení, který se vyrobil za celou dobu spolupráce, se představil v letošní kolekci FW20. Decentní pastelové kombinace se v ní střídají s výraznými lesklými modely a na výběr je z pěti nízkých verzí. Absolutní novinkou a zároveň překvapením je high verze, která do té doby nebyla nikde představena. Releasu se zatím dočkala pouze barva “Sky Blue“, takže můžeme očekávat, že další varianty budou vycházet postupně během letošního roku.

PRESTIGE x JAN můžeš momentálně nakupovat na webu The Room a nově i na stránkách Moleda.

Dej mi vědět, jaká verze PRESTIGE x JAN tě baví nejvíce. Pro další inspiraci a ideas mě sleduj na Instagramu a Twitteru.