9 desek, které jsem poslouchal v karanténě: Czech Rap Edition

Hudba byla jedním z mých největších zabijáků času při pobytu doma v karanténě. Našel jsem si čas na věci, které jsem dlouho neslyšel, stejně tak ale i na něco nového. Podobně jako ostatní bych se s vámi rád podělil o to, co mé Spotify přehrávalo nejčastěji. Můj žebříček bude ale v něčem výjimečný. Jsem, řekněme, velkým fanouškem lokální rapové scény, proto jsem si vybral pouze alba od českých či slovenských interpretů.

1. Don Chain – DDD Tape (2019)

Don Chain – indický podnikatel, milionář z chatrče, člen skupiny Opak Dissu – to vše pod jedním pseudonymem. Hned v Intru náš čeká takzvaný „aerobik s Chainem“, který rozproudí vaši krev v těle tak akorát, abyste stihli pobírat Chainovy nažhavené bars. Na tapu samozřejmě nechybí ani featuring od Burana číslo jedna – ASAP Jardy, který se zde objevil rovnou třikrát – na tracku Kolenačela, Boombap a badminton a v poslední řadě v Outru. Za zmínku stojí určitě i pohodová skladba Rančo Relaxo, do které nás uvede Troy McClure z populárního seriálu Simpsonovi. Zde spolu Chain a DJ Venktovka představí tenhle pohádkový ráj, ze kterého už nebudete chtít domů. Stejně pohádkový je pro mě i celý DDD Tape.

2. CA$HANOVA BULHAR – HOOD CELEBRITY 3 (2019)

Nezařadit sem Bulhara by mi srdce nedovolilo. V roce 2018, tehdy ještě pro mnoho lidí neznámého, ho legendární Tyler Durden srovnal s takovými jmény jako je Smack a Yzomandias, a tím vlastně předpověděl budoucnost. Jeho zbrusu nové album Rap disco revoluce, které nahrál bez jakékoliv sloky od někoho jiného, dnes vládne trendům, a Bulhar je jedním z předních jmen české rapové scény. Já jsem si ale do žebříčku vybral jeho předešlé album, a to třetí díl ze série Hood Celebrity, na které si pozval pouze 3 jiné interprety. S trackem Zkurveně sám mu pomohl jeden z mála rapových zástupců něžného pohlaví, LUISA, s kterou vzpomínají na časy, kdy ještě oba byli ve svých chudých začátcích. Druhého povedeného featuringu se ujal již zmíněný Don Chain, společné dílo nese název Nascar. Poslední člověk, který se objevil na albu Hood Celebrity 3, je Bulharův dobrý kamarád a zároveň záložník fotbalového týmu Teplic Tomáš Kučera pod svým alter-egem TK27, kterého nejspíš všichni známe už od hitu Off Season, na kterém se s nimi podílel ještě další člen 2L Mannschaftu, Labello. S Tomášem nahráli píseň Tah na branku. Z celého alba je slyšet Bulharův jedinečný sound, který mě snad nikdy neomrzí, proto ho řadím i do tohohle seznamu.

3. GLEB – LAVIČKA PIMPIN’ (2017)

Když jsem sem dával Gleba, bylo těžké se rozhodnout, které z alb sem vyberu, protože obě mohli moji sousedé slyšet přes zeď opravdu často. Nakonec jsem se rozhodl pro starší release, tedy Lavička pimpin’, kde Gleb vzpomíná na staré časy, kdy ještě žil na předměstí v Ružinově. Gleb a jeho jedinečná lyrika aneb jak by řekl on, „choré rýmy“, příběhy ze života, vztah se sousedkou Magdou, dissování pochybných slovenských MC’s, to vše tvoří tuhle skvělou desku, která se na Slovensku pyšní platinovým oceněním. Kdybych měl vybrat jednoho slovenského interpreta, kterého bych měl poslouchat do konce svého života, má volba by byla jasná. Gleb pro mě nikdy nezačne být nudný či repetitivní.

4. MC GEY – RλP-LIFE (2016)

MC Gey aneb opičí král patří k nepřehlédnutelným postavám české hip-hopové scény. I přesto, že v listopadu minulého roku vydal pokračování téhle skvělé desky z roku 2016, první díl mě stále baví o něco víc. Pokud se necháte lehce urazit a štvou vás časté ofenzivní rýmy, MC Gey není pro vás. RλP-LIFE je plný dvojsmyslů, sprostých vtípků a těch nejpromyšlenějších slovních hříček, jak už to u Geye bývá zvykem. Kdybych měl vypíchnout jeden track z celého alba, bude to určitě Tvoje Holka, na kterém se podílel i jeden z mých dalších oblíbenců a také Geyův parťák z labelu TY NIKDY, Rest. Společně dissují tvojí pomyslnou přítelkyni s pár tunami navíc, která jak pravil Rest: “Když jde nakupovat, všichni musí ven z Tesca.”

5. DAREWIN – UNDERGROUND PLANET MIXTAPE, VOL. 2 (2018)

Další věc je sice mixtape, ale zahrnout jsem to sem musel. Darewin je jeden z nejvíc makajících rapperů, a jak jednou sám v rozhovoru řekl, někdo má na rap talent a někdo si svoji slávu a fans musí poctivě vypracovat. A to je přesně Darewinův případ. Už to bude přes 10 let, co se pohybuje na české scéně, dříve ještě pod jménem Mladej Pilot, ovšem stále se mu dle mého názoru nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužil, i když už se to pomalu lepší a lidé začínají poznávat, jak skvělou hudbu dělá TUSY. Underground Planet Mixtape Vol. 2 je soubor deseti skvělých tracků, které nejen, že skvěle zní, ale také nesou myšlenku a Darewinův pohled na současný svět a lidi kolem.

6. REST & DJ FATTE – PREMIÉRA (2010)

Jak už jsem se tu jednou zmínil, jedním z mých dalších oblíbených interpretů, kteří mě téměř nikdy nezklamou, je král freestylů Rest. Právě proto bude číslem šest starší deska Premiéra, na kterou všechny beaty zajistil zkušený DJ Fatte. Tento společný počin spatřil světlo světa už v roce 2010. To ovšem ničemu nevadí, protože to celé šlape pořád stejně dobře i v dnešní době. Více než hodinová deska povídá o běžných tématech z Restova života, o jeho lásce k pivu, hulení a rapu. Myslím, že každý člověk se v Premiéře aspoň trochu najde, ať už je fanouškem rapu nebo ne. Pokud nejste velkým příznivcem nových věcí, ale máte radši old-school klasiku, kde se rappeři neohánějí tím, kolik mají peněz, holek a slávy, Premiéru vám mohu jedině doporučit.

7. SMACK ONE – CHIMERA PART 1: LION (2020)

A teď zpátky do současnosti. Stejně jako u Gleba, i tentokrát bylo těžké vybrat, jestli sem dám P’s A Love 2 z minulého roku nebo právě letošní Chimeru. Po delším uvážení mi došlo, že častěji jsem v karanténě určitě poslouchal Smackův poslední release. Ch1mera potvrzuje to, že Smack je naprostá smetánka českého rapu. Kromě obvyklého grimu mi téměř vyrazil dech drillový track Brnění, ke kterému si přizval ostříleného parťáka Tchaguna. Z alba bych také vyzdvihl spolupráci s Hugem Toxxxem nesoucí název Vařim, jehož videoklip někomu možná připomene rok 2011 a společný singl této dvojice a Merata pojmenovaný V hajzlu. Jsem zastáncem názoru, že Chimera se bude určitě prát o titul Album roku 2020.

8. ICY L – ICY L JE NEMOCNEJ (2018)

Pohledný kluk Páťa ze Sudet a jeho album z roku 2018 je jedinečným počinem opět ze stáje Dvojlitrboyzz, který nezkušeného posluchače zaskočí a v horším případě možná i urazí. Album ICY L je Nemocnej se skládá celkem z devatenácti skladeb, ze kterých každý pochopí, kdo to vlastně Icy je. Sudeťák jak poleno, který by za svojí crew položil život, v rapu se nebojí ničeho, jediné co chce je mít půl milionu v rakvi a umět vařit emo. Patrik rád do písní zapojuje jména nejen českých celebrit, na albu můžeme tak slyšet jména jako je Ewa Farna, Jiří Krytinář, Jiřina Bohdalová, Standa Řezáč, ale i třeba Gordon Ramsay, a tím seznam zdaleka nekončí.

9. PAIN – KSICHT (2020)

Svůj žebříček ukončím něčím zbrusu novým. Svůj debutový album v půlce května dropnul Pain a od té doby ho pouštím alespoň jednou za den. Co mě baví nejvíce bude asi track Vzhůru, na který už vyšel na YouTube kanále PainDOTS videoklip. Zde Pain vysvětluje svou neustálou potřebu zlepšovat se, nezastavovat a dotáhnout své skills zas o něco dál. Dále mě dost zaujala, stejně jako u Chimery, nahrávka s Tchagunem. Ta nese vzhledem k Painovo výšce dost ironický název Zkurveně velkej. Mimo Tchaguna se na albu objevil i Gleb, Smack a Laura Weng. Pain v rozhovoru na Rádiu Wave s Opakem Dissu prozradil, že na albu makal už od roku 2018, a že se můžeme těšit na dalších 5 až 6 klipů.