The Marshall Mathers LP slaví 20 let. Proč je to Eminemova nejlepší deska?

The Marshall Mathers LP nebylo důležité jen pro rap. Zároveň je to rozhodně jedno z nejlepších rapových alb všech dob. Eminem zasáhl celý hudební svět, ovlivnil popkulturu na roky dopředu a rap se řešil ve všech seriózních médiích světa. Plus se mu povedla neuvěřitelná věc – LGBT aktivisté a náboženské organizace měly výjimečně, na chvilku, společného nepřítele.

Eminem na mizině

Malý kontext. The Marshall Mathers LP je Eminemovo druhé album na velkém labelu. Úplně první album Infinite (které vyšlo na nezávislém labelu) z roku 1996 totálně zapadlo. Eminem byl napůl na ulici a mimo jiné se snažil vyhrávat peníze na freestyle battlech.

Díky jednomu z nich, kdy fakt nutně potřeboval vyhrát hlavní cenu 500 dolarů a skončil druhý, si ho všiml obchodní partner Dr. Dre jménem Jimmy Lovine. Takže Eminem sice neměl ani cent, ale během pár dní začal tvořit s jednou z největších producentských legend hudební historie. Eminem a Dr. Dre začali pracovat na Slim Shady LP.

Ujeté komixové alter ego Slim Shady údajně vzniklo jako reakce na frustraci po vydání Infinity. Eminem věřil ve svůj talent, ale nestal se žádný zázrak. Ten se stal až zhruba o dva roky později, kdy svůj lyrický génius mohl projevit na beatech od Dr. Dre a tím pádem oslovit celý svět. Z Eminema se stala globální superstar a po Slim Shady LP začal tvořit svou nejlepší desku – Marshall Mathers LP.

Může být úspěch trauma?

Celá deska se dá zjednodušeně brát jako reakce na neuvěřitelný úspěch Slim Shady LP. Eminemův život udělal střih z totální chudoby do milionů dolarů na účtě. Trochu divnej kluk z Detroitu milující rap je najednou nejznámější obličej na světě. Pro člověka, který vyrostl bez otce, zato s alkoholickou matkou závislou na prášcích, je to docela náklad.

Hned po intru Public Service Announcement 2000 můžeme Eminema slyšet rapovat v tracku Kill You: “Od malička mi máma říkávala divný věci, říkávala, že táta byl zlej člověk a říkávala, že mě nenáviděl. Pak jsem trochu zestárnul a zjistil, že ten šílenec je vlastně ona. Ale není nic, co bych mohl říct nebo udělat, abych to změnil, taková prostě byla”. Takhle silné a hluboce osobní věci hned jako první rýmy na desce? Uffff.

Eminem se na albu The Marshall Mathers LP rozhodl pustit nás na výlet do vší své temnoty, traumat a nahromaděného vzteku. V té době nebylo běžné slyšet v rapu tolik emocí, často vykřičených, vyřvaných z hloubi duše. Hudba pro něj vždycky byla hlavně terapie.

Zakažte Eminema!

A také platforma pro různé menší nebo větší odplaty. Otřel ses o Eminema nebo jeho dceru? Dostal jsi náklad. Tak se vyhrotily i třenice s LGBT, feniministickými a náboženskými organizacemi. Kromě toho, že ortodoxní lidi je vždycky snadné naštvat, věci, které Eminem rapoval v roce 2000, jsou kontroverzní a za hranou i dnes. A nejspíš budou vždycky.

Nejčastěji se přetřásalo znásilnění a zabití vlastní matky a samozřejmě zabití manželky v neskutečně silném tracku Kim. Kdybychom měli brát všechno, co kdy zaznělo v hudbě vážně, tak bychom si toho moc neposlechli. Přesto se našlo dost lidí, kteří byli ochotní protestovat, obviňovat umělce z podílu na reálných vraždách a Eminema chtěli zakázat.

Ten je na oplátku s velkou chutí trollil a ještě přiléval olej do ohně v dalších tracích a vyjádřeních. Samotná kapitola jsou jeho výměny s LGBT organizacemi. Těm vadilo jeho používání slova “faggot”, které ovšem nebylo myšleno nějak homofobně. Na Marshall Mathers LP jde Eminem několikrát schválně za hranu i v tomto směru, aby se pak všem aktivistům vysmál na předávání cen Grammy v roce 2001. Svůj hit Stan zahrál živě se speciálním hostem, kterým nebyl nikdo jiný než Elton John. Od té doby jsou s Eltonem přátelé.

Historie megahitu Stan

Jak vlastně vznikl megahit Stan? Vše začíná u hiphopového producenta jménem The 45 King, který sedí doma u TV a pokuřuje. Najednou ho v televizi zaujme písnička Thank You od britské zpěvačky Dido. Okamžitě si nahrává pasáž, kterou dnes známe jako refrén tracku a během krátké doby vzniká v jeho studiu beat. I když Eminem dělal na desce pouze s Dr. Dre a svými homies Bass Brothers, na přímluvu svého manažera Paula Rosenberga si poslechl i beaty od legendárního The 45 King a stejně jako on, se hned chytil na refrén od Dido.

Hned také při prvním poslechu věděl, že track bude o šíleném fanouškovi, který pronásleduje svůj idol. I když se obvykle nechával při psaní unést, tady byla koncepce jasná hned. Z názvu Stan se od té doby stal obecně používaný termín pro crazy fanouška a pronikl dokonce do Oxfordského slovníku anglického jazyka.

Původně se deska měla jmenovat Amsterdam

Částečně proto, že podstatná část alba byla napsaná v Amsterdamu pod vlivem různých drog. Částečně proto, že se Eminem složitě vyrovnával s nečekaným a bleskurychlým statusem superhvězdy. Samozřejmě také kvůli osobním vztahům s matkou a dlouholetou láskou Kim bylo skoro hotové The Marshall Mathers LP hodně temné a prakticky chyběl ujetě zábavný Slim Shady. Firma na to poukazovala a Eminema tlačila i k nějakým “lehčím” trackům. Ten přišel během chvilky s bombou The Real Slim Shady, ze které se stal na dlouho jeho největší hit.

A když už byl v ráži, rovnou napsal a nahrál další zásadní věc The Way I Am. Ta byla v podstatě přesně o tom, jak ho firma, fanoušci a všichni kolem dostávají pod enormní tlak. A jak by všichni chtěli další My Name Is, a proto udělal v podobném stylu The Real Slim Shady. Em se zase jednou vypsal a vykřičel z toho, co cítil a negativní emoce proměnil v hit.

Navíc se tomu celému vysmál ve skitu Steve Berman, kde vede konverzaci s reálným Stevem Bermanem, což byl člověk z labelu Interscope, který měl na starosti prodej a marketing. Ve skitu na Eminema řve, že se jeho deska nedá prodávat, protože rapuje o homosexuálech a Vicodinu.

Trollil a drtil rekordy dávno před Tekashim

Fakt je, že The Marshall Mathers LP naopak trhalo prodejní rekordy. Dneska se do statistik prodejnosti růžně přepočítávají a připočítávají streamy, před dvaceti lety Eminem prodal během prvního týdne přes 1 700 000 reálných nosičů.

Pomohly mu protesty a kontroveze? Samozřejmě. Ale kdyby nepřišel s kvalitní hudbou, nikoho by dlouho nezajímal a jeho starší desky bychom si dneska nepřipomínali. Eminem pracuje se slovy, rýmy a rytmickými schématy jako nikdo jiný. Tolik flows a tolik textové a rapové kreativity na jednom místě jen tak nenajdete.

Marshall Mathers LP je ucelené dílo, které je pro svou sílu místy nepříjemné poslouchat. Je natlakované emocemi a křivdami. A bolestí, která se obrací proti svému okolí, ale nijak jí to neumenšuje. Chvílemi váš uráží, chvílemi se na vás poťouchle šklebí, občas vystrkuje zadek, ale zároveň nepřestává brát dech svým zpracováním. Proto je to Eminemova nejlepší deska.