Recenze: Childish Gambino – 03.15.20

Donald Glover alias Childish Gambino je jedním z nejzajímavějších zjevů na současné hudební scéně. Schválně jsme v předchozí větě nepoužili slovo rapové, protože Donald Glover jako muzikant přesahuje snad všechny možné limity. V tomto směru možná trochu připomíná Kanye Westa, sám je totiž poměrně renesanční podobou umělce. Není mu cizí ani herectví, stand up nebo dokonce režie (seriál Atlanta).

3.15.20 je jeho čtvrtým studiovým albem, přičemž to poslední s názvem Awaken, My Love! spatřilo světlo světa v prosinci 2016 a ihned se zapsalo mezi to nejzajímavější, co v daném roce vyšlo. A podobně rozsáhlou a působivou přehlídkou technik a žánrů je i aktuální Donaldův počin. Hudebně nejvíc připomíná žánr rnb, celý je ale obalen v pořádně psychedelickém kabátu, a tak samozřejmě nechybí ani prvky funku nebo dokonce rocku.

I tentokrát se pod produkci podepsal zejména Ludwig Göransson, Gloverův dlouholetý parťák původem ze Švédska. Silnou stopu tady ale zanechal například i DJ Dahi, kterého můžete znát třeba z projektů Big Seana nebo Drakea. Společně potom dali dohromady celkem dvanáct nových skladeb o celkové stopáži blížící se k hodině čistého času.

Tentokrát jsme se dokonce dočkali i hostů – na pecce Time se objevuje popová princezna Ariana Grande a na extrémně zajímavé záležitosti 12.38 zase 21 Savage a písničkářka Kadhja Bonet.

Pokud máte rádi „něco jiného“ než klasický americký mainstream, tahle deska vás bude bavit. Na druhé straně se ale nabízí otázka, zda se Gloverovi nevymknula ta snaha o prakticky nepřetržitý experiment už trochu z ruky. Je talentovaný na poli rapu, zpěvu i improvizace, využívá ale tyto talenty opravdu naplno? Anebo se snaží jen znovu a znovu překvapit posluchače?

Je to pochopitelně docela sympatický kontrast k tomu všemu, co dnes můžeme slyšet v rádiu, neztrácí tím ale deska tak trochu na celistvostí? Childish Gambino i tentokrát přichází se silnou lyrikou plnou parafrází na mezilidské vztahy i sociální otázky, otázkou ale je, jestli se poselství v tom všem nakonec spíš neztrácí.

Hodnocení: 6/10