Legendární The Chronic je konečně na streamovacích službách!

Možná jste si všimli, že na streamovacích službách zdaleka nenajdete všechno. Hudební fans, kteří se nespoléhají na předpřipravené playlisty určitě. U některých alb to bolí více. Třeba u takové klasiky, jako je The Chronic. Zároveň neexistuje lepší datum pro přidání tohoto mistrovského díla, než je zrovna 20. dubna!

Ano, dnes najdete The Chronic na Tidalu i na Spotify a je to krásně symbolické. Na světový den marihuany konečně přistál na streamovacích aplikacích  masterpiece pojmenovaný po kalifornském modelu trávy. Prý byl v té době jeden z nejsilnějších, miloval ho Snoop Dogg a představil ho i svému mentorovi Dr. Dre, který do té doby nehulil.

Model Chronic si Dre opravdu oblíbil a tak název první sólové desky byl jasný. Ze samotného jména modelu se dokonce stala metafora pro kvalitu. Snoop a Dre prostě neservírovali ve svých trecích nic slabšího než pořádný Chronic. Druhá deska se měla jmenovat The Chronic 2001, ale tenhle název Dreovi tenkrát sebral jiný rapper a po různých tahanicích se druhé album nakonec jmenovalo 2001. Ale člověk tam to “The Chronic 2001” stejně cítí, obzvláště při poslechu tohoto masterpiecu číslo dvě a nikdo mu neřekne jinak.

A proč je The Chronic tak legendární? Letmý kontext – Dr. Dre opustil N.W.A. a s velkými obtížemi Ruthless Records. To nebylo vůbec snadné, hranice mezi rapem a skutečnými gangstery byla tenká. Labely vlastnili ,nebo alespoň financovali, různí drogoví bossové. Na opuštění vydavatelství opravdu nestačil jen právník.

Dr. Dre byl už v té době jeden z největších producentů. Velká hvězda, člověk, se kterým chtěl dělat každý. Dre přesto neměl skoro žádné peníze – díky nevýhodným podmínkám na zmiňovaném Ruthless. Když se osvobodil a vzniklo Death Row, potřeboval rychle vydávat, což se v kombinaci s tvůrčí svobodou přetavilo v geniální projekt The Chronic

V té době také začal fungovat se Snoop Doggem, který byl kdykoliv připravený ubalit, ale hlavně napsat, narapovat, vymyslet melodii… Snoop byl obrovsky hladový umělec a spolupráce se vždy enormně tvůrčím Doctorem prostě fungovala na jedničku. Proč je Snoop skoro v každém tracku? Protože byl jednoduše skoro pořád poblíž a naprosto ready. Díky osudu za to.

Těžko říct, jestli to byl nějaký postupný tvůrčí proces nebo chtěl Dr. Dre vyloženě “zadefinovat”, nejspíš obojí, ale fakt je, že west coast rap dostal jeden ze svých zásadních a stěžejních pilířů. A zrodil se g-funk.

The Chronic položil základy toho, jak zní west coast i dneska, po skoro třiceti letech. A pořád zní krásně, nadčasově, kreativně a ještě k tomu dostal patinu v podobě melancholie, kterou cítí každý, kdo tuhle desku slyšel poprvé před mnoha lety. Zkus jí dát znovu šanci, nebudeš litovat.