Kde se vzalo slovo Hypebeast?

Je všude a bohužel v negativním slova smyslu ho používá skoro každý a určitě ho znáš i ty. Slovo Hypebeast je ve sneaker kultuře stálicí, ale i černým Petrem, kterého na tebe někdo může kdokoliv vytáhnout v tu nejhorší chvíli. Znáš to, přijdeš za kámošema, na sobě nové tenisky a drip tak hard, že by ti ho záviděli i Lil Baby a Gunna. Hypebeast! No a top pocit z nového outfitu je ten tam. Jenže kde se vůbec slovo hypebeast vzalo?

Stopy vedou 15 let zpět, konkrétně do roku 2005, kdy světlo světa spatřila internetová módní bible s názvem – hádej – HYPEBEAST. V kuloárech fashion blogů a core sneaker headů se totiž tohle slůvko pohybovalo už tehdy. A pochopitelně, žádný pozitivní význam nemělo. Šéf a zakladatel Hypebeastu Kevin Ma název svého projektu okomentoval slovy, že už tehdy se tahle nálepka používala jako posměšek pro někoho, kdo nosí věci, o kterých se hodně mluví, ale sám o nich už moc neví. Hypebeast byl (a je) zkrátka někdo, komu na nákup nových tenisek stačilo, že mají dostatečný hype. Vzhled, kvalitu, pohodlí a příběh produktu vem čert. Kevin Ma věděl, že pojmenovat streetwear portál Hypebeast bylo sice trošku kontroverzní, ale jak sám řekl, spíš než nějak vážně to bral jako takový vtip. 

Kdo se naopak moc nesmál byl uživatel Urban Dictionary jménem brandoneezy. Ten jako první popsal na celosvětovém slovníku hypebeasta jako člověka, který – teď to bude trochu tvrdší – nosí jenom věci, které mají hype, ale sám má nulovou sebeúctu a vkus. Upřímně, při překladu jsem si dal dost pozor. Originální znění téměř 15 let starého postu si teď ale můžeš přečíst i bez redakčních zásahů.

Tak to byl příběh o tom, kde se vzalo slovo hypebeast. Za 15 let se jeho význam téměř nezměnil a i dnes budí řadu emocí, ať už pozitivních nebo negativních. Ty měj hlavně na paměti, že každý by měl primárně nosit to, co chce. Kdybychom totiž všichni měli plýtvat energií na takové neopodstatněné soudy, jako kdo je nebo není hypebeast, moc by nám jí nezbylo.