CSM je zlatým dolem módy. Absolvoval ji Kim Jones, Kiko Kostadinov i člen Yeezy teamu

Londýnská univerzita Central Saint Martins (CSM) je dost možná pojem, který jste letmo zahlédli, a nebo vás úplně minul. Možná jsem vás ale podcenil a někteří z vás si ji rovnou spojili s ikonami módního světa. Mezi úspěšné absolventy totiž patří návrháři jako Kim Jones, Riccardo Tisci nebo Craig Green.

Dnes bych chtěl dát přednost studentům a ”čerstvým” absolventům, kteří mají nakročené ke stejnému úspěchu. CSM je očividně líhní mladých módních talentů, a proto se vyplatí sledovat studenty už v průběhu studia nebo během jejich závěrečných přehlídek. Nepřekvapí vás pak, že někteří z nich se mezitím podílí třeba na Yeezy kolekcích (Ding Yun Zhang) nebo se potýkají s údajným kopírováním ze strany velkých módních domů (Pierre-Louis Auvray). Mezi novou generaci úspěšných absolventů si dovolím zařadit i současnou oděvní senzaci jménem Kiko Kostadinov.

Ding Yun Zhang

View this post on Instagram

Fitting process 7th Feb

A post shared by Ding (@dingyun_zhang) on

View this post on Instagram

little monster

A post shared by Ding (@dingyun_zhang) on

Už jeho závěrečná práce na CSM stála za to – oversize střihy, vrstvení, experimentování s ručním barvením, ale hlavně celková estetika a siluety, které jdou ruku v ruce se značkou Yeezy. Není se čemu divit, protože Ding se už během svého studia stal součástí Yeezy teamu (funny fact: v rozhovoru s Fast Company zmínil Steven Smith jeho jméno a Kanye mu v zápětí ironicky poděkoval za to, že světu odtajnil Dingovo jméno). V rámci jeho poslední kolekce během podzimního LFW2020 předvedl Ding velmi futuristickou funkční kolekci, ovlivněnou extrémními adrenalinovými sporty. Fotka výrazného ”alienated” looku hned obletěla internet. Přehlídku navíc sponzorovala značka Yeezy, takže kolekce byla doplněna ručně barvenými Foam Runners.

Pierre-Louis Auvray

Můj nejnovější objev z CSM je Pierre-Louis Auvray. Jeho tvorba připomíná spíš cosplay kostýmy a superhrdinské obleky. Sám svůj styl definoval jako cyberpunk, robotic, rococo vaporwave. Nejspíš to není oblečení, které byste si vzali na každodenní nošení (Kerwin Frost by to ale zvládl s přehledem), ale i přes svoji specifickou formu je to skvělá designová tvorba. V roce 2017 Pierre-Louis nařkl Gucci z kopírování, když během jejich podzimní runway show poslali na catwalk modely v podobě mimozemšťanů, stejně jako on. Zpětně přiznal, že jeho jednání nebylo úplně na místě, ale minimálně vedlo k nutné diskuzi. Nicméně fakt, že ve stejném časovém období předvedl svoji kolekci v podobné formě jako jedna z nejvýraznějších značek světa, může svědčit o jeho relevanci.

Kiko Kostadinov

V současnosti dost možná můj nejoblíbenější návrhář i brand. Východní kořeny bulharského návrháře se spojily s vlivy londýnského života a vznikla tak autentická značka současnosti. Když společnost Asics oslovila bulharského návrháře, možná v tu chvíli ani na jedné straně spolupráce nevěděli, jaký to bude mít dopad. Radim Stezka to na svém webu nazval záchranou zmíněné obuvní značky a jejich street creditu. Dovedu si představit, že i pro samotného návrháře to znamenalo finanční zajištění a možnosti na nové úrovni. Na pomezí momentálního boomu streetwearu a luxury fashion tak Kiko Kostadinov vytváří originální kolekce, které jdou úspěšně na vrchol.

Ať už je to kvalitou studia nebo pouhou koncentrací nadaných návrhářů, CSM si určitě zaslouží zvláštní pozornost. Když si na CSM v budoucnu vzpomente a si projdete čerstvé absolventské práce, možná budete rychlejší než nadcházející trend a objevíte tak návrháře s velkým potenciálem jako jedni z prvních. V návaznosti na to se mi nabízí otázka – dočkáme se něčeho podobného i v našich končinách?


Pro další inspiraci a ideas mě sleduj na Instagramu a Twitteru.