Air Max Day 2020

Zajímá ještě někoho v roce 2020 Air Max Day? Tradiční oslava značky Nike, která si datum 26. března předplatila sama pro sebe do konce světa tím, že přesně v tento den oslavuje vznik prvních Air Maxes z roku 1987. Asi by se dalo celkem úspěšně tvrdit, že v současnosti nemá Air Max Day tolik fanoušků, jako když před šesti lety vyšel první exkluzivní Air Max Day release v podobě tenisek Nike Air Max 1 3.26, nebo když před čtyřmi lety vycházela dvojice Masters & Atmos, ale při vší úctě si je potřeba uvědomit, že jsou Air Maxy nejpolulárnější teniskami posledních dvou dekád. A to především v Evropě, kde jsou sneakers s viditelnou Nike Air jednotkou pořád extrémně oblíbené. A nic s tím neudělaly ani konkurenční značky, tlačící hlavní sezónní key styles právě na konec března. 

A právě to je možná důvod, proč Nike Air Max Day vrací do hry. Loni totiž oficiálně kruh Air Max Day special releasů uzavřela charitativní kampaní Give Fresh Air a tak už letos ani nikdo nepředpokládal, že by nějaké sneakers na Air Max Day vyšly. No a nakonec jich bude sedm. Sedm + jedna. 

Tím nejvýraznějším momentem letošního Air Max Day je zcela jednoznačně release Nike Air Max 90 “Reverse Camo”, které jsou reinterpretací sedm let starých, a nebojím se říct kultovních, Nike Air Max 90 Duck Camo ve spolupráci s japonskými Atmos. Design, který je mixem klasického maskáčového printu, výrazného červeného meshe a swooshe z hadí kůže, měl na svědomí kreativní ředitel Atmos Hirofumi Kojima, který se značkou Nike spolupracoval také na zcela nové siluetě, která bude představena právě v rámci letošního Air Max Day – Nike Air Max 2090. 

Nike Air Max 2090 jsou futuristickou verzí tenisek, které poprvé vyšly přesně před třiceti lety. Ze svých předchůdců si vzaly špičku a ikonickou patní část včetně vroubkovaného štítu. Jinak připomínají spíš moderní verzi Nike Air Max 270. Nike Air Max 2090 vycházejí v Duck Camo verzi od Hirofumi Kojima, dále v pánské bílé barevné kombinaci a v dámské exkluzivní lava-glow colorway. 

Aby toho nebylo málo, přináší Nike ještě další trojici tenisek na Air Max Day. Do globálního releasu se totiž dostane Nike Air Max 90 Metallic pack, který byl dostupný pouze na některých trzích v rámci programu Nike By You. Zlatá, stříbrná a bronzová colorway bude dostupná pouze v dámském sizerunu. Všechny vyjmenované Air Max Day releases budou dostupné přes SNKRS aplikaci a u vybraných retailerů. 

A pokud si myslíte, že už je toho na jeden Air Max Day až až, tak věřte, že pořád nejsme u konce. Svůj vlastní Air Max Day si totiž slaví také britských obchod size?, který 26. března kromě Air Max Day slaví také 20. výročí spolupráce se značkou Nike. size? a Nike mají za sebou nespočet kolaborací a tou nejnovější z nich jsou exkluzivní Nike Air Max 95 “20 of 20”, které jsou složeny ze všech dvaceti tenisek, které vznikly právě ve spolupráci Nike a britského řetězce s teniskami a sportswearem. 

flexdog nike air max 95

Letošní Air Max Day releases tak ukazují, že datum 26. března není pouze jednou položkou v nabitém kalendáři sneakers releasů, ale že se stále jedná o relevantní událost pro fanoušky tenisek.